Flower Race 2020

Flower race

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 Total Nett
1st     LASER RADIAL 152539 EYC Anna Brown   1147 1.0 1.0 1.0
2nd     LASER RADIAL 160647 EYC Mike Sherwin   1147 2.0 2.0 2.0
3rd     LASER RADIAL 186706 EYC Alec Stenhouse   1147 3.0 3.0 3.0
4th     LASER RADIAL 172424 EYC Andrea Stenhouse   1147 4.0 4.0 4.0
5th     LASER RADIAL 172575 EYC George Beaver   1147 5.0 5.0 5.0
6th     LASER RADIAL 185291 EYC Sam Browne   1147 6.0 6.0 6.0
7th     RS FEVA XL 4071   Tim Browne   1244 7.0 7.0 7.0
8th     LASER RADIAL 88576 EYC AJ Pilgrim   1147 8.0 8.0 8.0
9th     LASER RADIAL 195866 EYC Laurence Dennis   1147 9.0 9.0 9.0
10th     LASER RADIAL 107065 EYC Dave Googe   1147 10.0 10.0 10.0
11th     LASER 4.7 172714 EYC Claire Tranah   1208 11.0 11.0 11.0
12th     RS 600 941   Geoff Chambers   920 12.0 12.0 12.0
13th     Vibe 5569   Chris Daly Sophie de'Ath 1140 13.0 13.0 13.0
14th     TOPAZ (TRAINING) 951 EYC Cat Googe   1240 14.0 14.0 14.0
15th     TOPAZ (TRAINING) 956 EYC Tom Archard Ben Archard 1240 15.0 15.0 15.0
16th     TOPAZ (TRAINING) 5326 EYC Holly Archard Maddie Veitch 1240 21.0 RET 21.0 21.0
16th     RS TERA SPORT 2619 EYC Oli sherwin   1445 21.0 RET 21.0 21.0
16th     LASER RADIAL 1166 EYC Mark Watson   1147 21.0 DSQ 21.0 21.0
16th     LASER RADIAL 142204 EYC Dave Makink   1147 21.0 DSQ 21.0 21.0
16th     RS TERA SPORT   EYC Noah Onion   1445 21.0 RET 21.0 21.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1     LASER RADIAL 152539 EYC Anna Brown   1147 0.49.14 0.42.55 1.0
2     LASER RADIAL 160647 EYC Mike Sherwin   1147 0.49.35 0.43.14 2.0
3     LASER RADIAL 186706 EYC Alec Stenhouse   1147 0.50.29 0.44.01 3.0
4     LASER RADIAL 172424 EYC Andrea Stenhouse   1147 0.51.19 0.44.44 4.0
5     LASER RADIAL 172575 EYC George Beaver   1147 0.52.07 0.45.26 5.0
6     LASER RADIAL 185291 EYC Sam Browne   1147 0.52.16 0.45.34 6.0
7     RS FEVA XL 4071   Tim Browne   1244 0.57.05 0.45.53 7.0
8     LASER RADIAL 88576 EYC AJ Pilgrim   1147 0.53.02 0.46.14 8.0
9     LASER RADIAL 195866 EYC Laurence Dennis   1147 0.53.11 0.46.22 9.0
10     LASER RADIAL 107065 EYC Dave Googe   1147 0.57.05 0.49.46 10.0
11     LASER 4.7 172714 EYC Claire Tranah   1208 1.00.22 0.49.58 11.0
12     RS 600 941   Geoff Chambers   920 0.46.22 0.50.24 12.0
13     Vibe 5569   Chris Daly Sophie de'Ath 1140 1.00.27 0.53.02 13.0
14     TOPAZ (TRAINING) 951 EYC Cat Googe   1240 1.06.35 0.53.42 14.0
15     TOPAZ (TRAINING) 956 EYC Tom Archard Ben Archard 1240 1.08.02 0.54.52 15.0
16     TOPAZ (TRAINING) 5326 EYC Holly Archard Maddie Veitch 1240 RET   21.0
16     RS TERA SPORT 2619 EYC Oli sherwin   1445 RET   21.0
16     LASER RADIAL 1166 EYC Mark Watson   1147 DSQ   21.0
16     LASER RADIAL 142204 EYC Dave Makink   1147 DSQ   21.0
16     RS TERA SPORT   EYC Noah Onion   1445 RET   21.0



Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com